UWAGA! Strona korzysta z plików cookies przy statystykach. Pliki te pomagają w funkcjonowaniu strony. "Ciasteczka", których używamy są bezpieczne i nie mają szkodliwego wpływu na Twój komputer. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
 HOME O NAS OFERTA STREFA MIESZKAŃCA PRAWO FAQ KONTAKT POLITYKA PRYWATNOŚCI
FAQ
Jako zarząd wspólnoty zamierzamy przeprowadzić przetarg na wymianę instalacji gazowej. W związku z tym uprzejmie prosimy o podanie trybu przeprowadzenia takiego przetargu przez nasz zarząd?
Zgodnie z prawem przetarg jest pojęciem prawnym zaczerpniętym z ustawy o zamówieniach publicznych. Tej ustawie nie podlegają wspólnoty mieszkaniowe, w których ponad 50% własności mają indywidualni prywatni właściciele. Dlatego nie przeprowadza się przetargów we wspólnocie. We wspólnocie można przeprowadzić konkurs ofert. Robi się to tak, że na podstawie projektu wykonuje się ślepy kosztorys. Zapytaniem ofertowym jest w takim układzie prośba o wypełnienie kosztorysu ślepego. Kto zaproponuje najniższą cenę i jest dla zarządu wiarygodny - ten wygrywa. Zarząd, robiąc kosztorysy, powinien mieć wynajętego inspektora nadzoru, który z kolei powinien zrobić kosztorys, następnie zweryfikować oferty, doradzić w sprawach treści umowy, nadzorować pracę w czasie jej wykonywania, odebrać pracę i zweryfikować jej wartość. To pokrótce tyle. Oczywiście można ten proces dowolnie komplikować. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że wspólnota jest tak naprawdę prywatną własnością jej członków i powinni oni kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.